Ocena: 4.4 / 5.0

ECHO SERCA (ECHOKARDIOGRAFIA, USG SERCA) Echo serca w Poradni Kardiologicznej

 

INFORMACJE O BADANIU:

Echo serca (USG serca)  jest jedną z podstawowych metod badań wykonywanych w diagnostyce chorób serca. Badanie echokardiograficzne wykonywane jest przy pomocy bardzo nowoczesnego  aparatu USG. Echokardiografia jest obrazową metodą badania serca i naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Na ekranie monitora uzyskuje się obraz, tzw. „echo”, powstający w wyniku odbicia od badanych struktur wewnątrz ciała fali ultradźwiękowej wysyłanej z głowicy aparatu o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Istnieje możliwość zarejestrowania obrazu w dowolnym momencie na papierze lub taśmie video.

OPIS BADANIA:

Pacjent badany jest w pozycji leżącej, ułożony na wznak bądź na lewym boku z nieznacznie uniesioną górną częścią ciała oraz odsłoniętą klatką piersiową. Dla uzyskania lepszej jakości obrazu na głowicę aparatu USG, odbierającego i wysyłającego fale dźwiękowe nakładany jest żel, a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami na klatce piersiowej w okolicy serca. Obraz serca jest pokazywany oraz nagrywany na monitorze a następnie poddany ocenie kardiologa. Badanie echo serca trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut

CEL BADANIA:

Badanie serca ultrasonografem umożliwia w sposób nieinwazyjny, czyli nienaruszający tkanek organizmu, ocenę struktur anatomicznych serca, zbadanie ruchów serca a także ocenę budowy i działania zastawek serca, pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz szeroko rozumianej diagnostyki wad serca i nowotworów mięśnia sercowego. Badanie to pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA:

Echo serca, usg serca, Gdańsk

  • Wrodzone i nabyte wady serca.
  • Choroba niedokrwienna serca.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Zapalenie mięśnia sercowego.
  • Zaburzenia rytmu serca.
  • Choroby mięśnia sercowego.
  • Choroby naczyń, np. tętniak aorty.
  • Choroby osierdzia.
  • Urazy serca.
  • Nowotwory serca.
  • Choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Choroby sercowo-płucne

PRZYGOTOWANIE ORAZ PRZECIWWSKAZANIA DOTYCZĄCE BADANIA:

Echo serca nie jest badaniem wymagającym specjalnego przygotowania. Ten rodzaj diagnostyki kardiologicznej nie jest również szkodliwy, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne. Jest badaniem bezbolesnym i niezwiązanym z żadnym ryzykiem dla pacjenta, nie ma więc przeciwwskazań do jego wykonywania. W razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie bez dodatkowego zagrożenia dla pacjenta.

CZAS OCZEKIWANIA NA WYNIK:

Pacjent otrzymuje wynik w dniu wykonania badania echokardiograficznego. USG serca na miejscu ocenia, interpretuje i wydaje pisemny opis badania. Wskazane jest dodatkowo odbycie konsultacji z kardiologiem po wykonanym badaniu.

GDZIE I JAK WYKONAĆ BADANIE echo serca w Polsce?

Echo serca wykonywane jest w wielu miastach w Polsce.

sklep_badamysie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Drodzy Pacjenci! W związku z częstymi pytaniami informujemy, iż prezentowane w portalu ceny obowiązują jedynie przy dokonaniu płatności przelewem. Poszczególne placówki mogą mieć te same usługi w innych cenach!